ELEKTROWNIA RYBNIK
"RYBNICKIE MORZE"
Zalew Rybnicki który posiada niespełna 500 ha wody został utworzony w1972r w wyniku spiętrzenia rzek Rudy i Nacyny.
Temperatura wody w zbiorniku nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Charakterystycznym elementem jest rozdzielająca go „kierownica”. Po jednej jej stronie jest chłodna woda, kierowana do elektrowni, po drugiej wypływ ciepłej wody. To właśnie dzięki zrzutowi ciepłej wody zbiornik rybnicki już od kilkunastu lat jest znakomitym łowiskiem dużych Karpi Amurów a także ogromnych sumów.
Od samego początku swego istnienia zbiornik był intensywnie zarybiany.I w krótkim czasie zdobył renomę jednego z najciekawszych i najrybniejszych łowisk w Polsce.Niestety tylko około 50 % łowiska jest udostępnione do wędkowania.
Najciekawszy miejscem jest tzw. 'Zrzut Ciepłej Wody' Jest tam tylko kilka stanowisk, a oplata dzienna wynosi od 100 - 40 zł za dobę. I to właśnie tam są łowione największe okazy Karpi oraz innych ryb. Myślę ze mimo tych wysokich opłat jest je warto odwiedzić. Na zrzucie dopuszcza się połów nocą .
W pozostałych cześciach zbiornika wędkowanie dozwolone jest z brzegu w godzinach od 5:00 do 22:00. A w okresie od 01.06 do 30.09. dopuszcza się wędkowanie od godz.4:00 do 23:00
Oprócz odcinka spustu ciepłej wody karpiarze robią zasiadki w kilku innych ciekawych miejscach. Najbardziej uczęszczany jest długi odcinek betonowego brzegu od mola za basenem aż do miejsca wpływu rzeki Ruda. Kolejne dobre miejsce to tzw. zimna woda (miejscowość Stodoły) od strony lasu, oddzielona od głównego zbiornika „kierownicą”. Ciekawe łowisko, choć za specjalną dopłatą, znajduje się na samej „kierownicy” (teren ośrodka „Stodoły”). Odwiedzane jest głównie przez łowców sumów, ale i karpi tam nie brakuje.
Na całe szcześćie obowiązuje tu górny wymiar karpia co sprawia , że karpie powyżej 65cm muszą być niezwłocznie wypuszczone z powrotem do wody. Niestety nie wszyscy wędkarze stosują się do tej zasady i mimo górnego wymiaru zabierają karpie do domu gdzie kończą one swój żywot.
Od 2010r zezwala sie wywożenia przynęt modelami pływającymi oczywiście za specjalnym zezwoleniem które kosztuje ok 200 zł na rok. Dno zbiornika w większości jest twarde, piaszczyste, łagodnie opadające. Jedynie od strony tamy, gdzie jest najgłębiej, opada gwałtownie. Populacja dużych karpi w zbiorniku jest znacząca. Spotkanie z dużymi karpiami i sumami nie należy tu do rzadkości. Poprzez ciepłą wodę ryby maja tutaj wyśmienite warunki do zerowania i pobierają pokarm przez cały rok.
Na Rybniku zostało złowionych już bardzo dużo karpi powyżej 20kg. Zaś górna granica rozmiarów amurów, a szczególnie tołpyg nie jest znana nikomu.
Obecny Rekord Polski Karpia należy właśnie do tego zbiornika i wynosi 30,2kg złowiony w lutym 2007 r.
Pływa tu również słynny karp o imieniu "Oli" który przekracza wagę 28kg.
Rybnik, to wbrew pozorom bardzo trudna woda. Sukces zależy tu od wielu czynników. W ciepłych prądach zbiornika można skutecznie łowić bez długotrwałego nęcenia. Są to bowiem naturalne miejsca grupowania i zerowania ryb.Te największe - karpie i amury można złowić praktycznie w każdym miejscu lecz wymagają one jednak długotrwałego i systematycznego nęcenia oraz kilku dniowych zasiadek. Można je oczywiście złowić i bez nęcenia, ale będą to tylko i wyłącznie połowy przypadkowe.
Nad Zalew Rybnicki najłatwiej dojechać drogą numer 920, Rybnik – Kuźnia Raciborska. Droga biegnie praktycznie wzdłuż całego zachodniego brzegu zbiornika.
Myślę że warto przyjechać na ten zbiornik i spędzić tu np. kilkudniową zasiadkę karpiową która nie zawsze kończy się sukcesem. Ale mimo to gorąco polecam wam właśnie to łowisko można tu bowiem połowic naprawdę duże okazy karpi i innych ryb.
Mateusz Pilarz